• 25 kwietnia, 2022
  • Krzysztof Wąsacz
  • 1

Spis treści artykułu

Jaki serwer wybrać do małej firmy?

Skuteczne prowadzenie biznesu w realiach XXI wieku wymaga dostosowania zaplecza technicznego firmy do wymagań współczesności. Dotyczy to nie tylko sprzętu komputerowego udostępnionego pracownikom, ale także (a może nawet przede wszystkim!) infrastruktury informatycznej w obrębie samego przedsiębiorstwa.

Można się wprawdzie spotkać z opiniami, że małe firmy nie potrzebują wdrażać dedykowanych rozwiązań serwerowych, ale przyjmowanie takiego założenia jest sporym błędem. Dobrze dobrany serwer dla małej firmy może znacząco usprawnić jej funkcjonowanie, a nakłady finansowe na serwer wcale nie muszą być ogromne – wystarczy tylko dobrze dobrać sprzęt.

Parametry serwerów

Dobrej klasy serwer powinien przede wszystkim działać stabilnie i wydajnie, a także gwarantować bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych. Z perspektywy małego przedsiębiorstwa do najważniejszych parametrów kupowanego serwera należą:

  • prędkość działania – uzależniona od liczby i wydajności zastosowanych procesorów oraz pamięci RAM. W serwerach firmowych montowane są procesory wielordzeniowe, których dokładna liczba jest uzależniona od możliwości płyty głównej. Warto inwestować w rozwiązania, które nie tylko wystarczą na pokrycie bieżącego zapotrzebowania, ale umożliwią także rozbudowę w przyszłości, gdy większa moc obliczeniowa stanie się konieczna do sprawnego przetwarzania większej liczby żądań. Wielkość RAM-u jest praktycznie dowolna, ale przyjmuje się, że nawet na potrzeby kilkuosobowej firmy pamięci nie powinno być mniej, niż 4 GB (najlepiej więcej);
  • niezawodność – z uwagi na ograniczony budżet w małych firmach najlepiej inwestować w znane z bezawaryjności rozwiązania sprawdzonych i uznanych producentów (np. Dell, HP czy Cisco). Dzięki temu można uniknąć ponoszenia większych nakładów finansowych, niż to konieczne, a dodatkowo zyskuje się wsparcie techniczne w razie ewentualnych problemów natury technicznej (np. konfiguracja serwera);
  • funkcjonalność – mowa nie tylko o dopasowaniu do bieżących potrzeb firmy, ale także o kwestiach, na które nierzadko nie zwraca się uwagi. Dobrym przykładem jest głośność pracy serwera – jeżeli ma on stać w pomieszczeniach zajmowanych przez pracowników, to należy bezwzględnie zadbać o to, by serwer pracował możliwie cicho. Zwykle serwery znajdują się w wydzielonych serwerowniach, w których nie przebywają ludzie, tak więc ich systemy chłodzenia pracują naprawdę głośno – w normalnych warunkach biurowych standardowy serwer będzie zdecydowanie zbyt głośny, a przez to uciążliwy dla osób pracujących w tym samym pomieszczeniu.

Warto pamiętać o możliwościach oferowanych przez współczesne rozwiązania wirtualizacyjne – serwer w chmurze to opcja, którą warto rozważyć, jeśli dysponujemy minimalnym budżetem, a zależy nam na łatwej archiwizacji danych oraz łatwości odzyskania danych po ewentualnej awarii czy błędzie.

Do jakich zastosowań ma być wykorzystywany serwer?

Odpowiedź na to pytanie zwykle znacząco ułatwia znalezienie serwera najlepiej dopasowanego do aktualnego zapotrzebowania danej firmy. Warto jednak pamiętać, że oprócz przechowywania różnego typu danych oraz plików serwer firmowy może również pełnić funkcję:

  • serwera pocztowego, odpowiedzialnego za obsługę całej firmowej poczty (przychodzącej i wychodzącej),
  • serwera druku, za pomocą którego pracownicy mogą w łatwy sposób kolejkować drukowanie dokumentów i formularzy,
  • serwera FTP, służącego do przechowywania i przesyłania plików (szczególnie graficznych dużej wielkości),
  • serwera baz danych, który ułatwia gromadzenie, przetwarzanie i sortowanie informacji według określonych
  • kryteriów.

 Lenovo TS140 Xeon E3-1226 v3 2x4GB 2x1TB 3,5” 4×3.5” SATA RAID100 DVD-RW 1x450W

Główni producenci serwerów

Oprócz już wcześniej wymienionych gigantów branży do firm, których rozwiązania serwerowe cechują się wysoką jakością, wydajnością oraz dobrą relacją cena-jakość, należą między innymi:

W razie chęci zaopatrzenia się w dobrej klasy rozwiązania serwerowe renomowanych producentów zapraszamy do kontaktu z nami – dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży doradzimy, jaki sprzęt sprawdzi się w danej firmie najlepiej i pomożemy dobrać serwer tak, by spełniał wszystkie oczekiwania.

1 comment on “Jaki serwer wybrać do małej firmy?